Ile kosztuje fotowoltaika z dotacją

Ile kosztuje fotowoltaika z dotacją?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych po uzyskaniu dotacji zależy od kilku czynników, takich jak wielkość instalacji, rodzaj zastosowanych paneli oraz warunki montażowe. Obecnie, po uwzględnieniu dofinansowania w ramach popularnego programu „Mój Prąd” lub lokalnych programów gminnych, średnia cena za instalację o mocy 5 kWp wynosi od 15 do 25 tysięcy złotych. Koszt ten daje się zwrócić średnio w ciągu 5-8 lat, biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny energii elektrycznej.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na finalną cenę fotowoltaiki z dotacją wpływają różne czynniki, z których najważniejsze to:

  • Wielkość instalacji – większa moc instalacji generuje wyższe koszty początkowe, ale szybciej się zwraca;
  • Rodzaj paneli fotowoltaicznych – panele monokrystaliczne są zazwyczaj droższe niż polikrystaliczne, jednak wyróżniają się wyższą wydajnością i dłuższym okresem użytkowania;
  • Miejsce montażu – na koszty wpływa lokalizacja budynku, rodzaj pokrycia dachu, a nawet kąt jego nachylenia;
  • Dodatkowe rozwiązania techniczne – jak np. systemy magazynowania energii.

Jakie dotacje można otrzymać na instalacje fotowoltaiczne?

Najbardziej popularnym programem wspierającym montaż fotowoltaiki jest rządowy program „Mój Prąd”. W 2023 roku w ramach tego programu można uzyskać do 6000 zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Warto również wspomnieć o lokalnych dotacjach oferowanych przez gminy i województwa, które czasami sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Ciekawy fakt:

„W Polsce w ramach pierwszych pięciu edycji programu 'Mój Prąd’ wpłynęło prawie pół miliona wniosków. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to jedna z największych tego typu akcji dofinansowania odnawialnych źródeł energii w Europie.”

Przykładowa kalkulacja inwestycji w fotowoltaikę z dotacją

Poniżej prezentujemy orientacyjny koszt instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy 5 kWp przed i po dofinansowaniu:

  • Koszt instalacji przed dotacją: około 25-35 tysięcy zł;
  • Dotacja z programu „Mój Prąd”: do 6000 zł;
  • Koszt instalacji po uzyskaniu dotacji: 19-29 tysięcy zł.

Według szacunków ekspertów, inwestycja ta potrafi zwrócić się nawet po 5-8 latach w zależności od indywidualnego zużycia energii:

„Zakładając dotację oraz obecne ceny energii, typowa instalacja fotowoltaiczna może osiągnąć punkt zwrotu już nawet w ciągu 5 lat.” – twierdzi ekspertka portalu energetycznego EnergiaInfo.

Czy warto zainwestować w instalację paneli fotowoltaicznych z dotacją?

Odpowiedź brzmi stanowczo „tak”. Rosnące ceny energii elektrycznej, dostępność preferencyjnych form finansowania oraz możliwość zmniejszenia rachunków o prąd nawet o 90% – to najważniejsze argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to nie tylko dbałość o portfel, ale również o środowisko naturalne, redukcję emisji CO2 oraz niezależność energetyczną na lata.

Wrona Aleksander
Wrona Aleksander

Łączę świat biznesu z technologią i nie boję się mówić o tym prosto i konkretnie. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami dla firm, ciekawostkami ze świata przemysłu i nowinkami tech, które naprawdę robią różnicę. Jeśli coś działa – testuję, sprawdzam i polecam. Zero ściemy, maksimum konkretu, bo wiem, że Twój czas to też inwestycja.

Artykuły: 55